Kolay Meyveli Dondurma Tarifi

Kolay Meyveli Dondurma Tarifi

 

Sıcak yaz günlerinde hafif ve yapımı kolay tatlar hayat kurtarıcı olmakta. Bu vereceğim tarifi çocuklarınıza gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Diet yapanlar da yine şeker miktarını diete uygun şekilde ayarlayarak yiyebilirler. Şimdi tarife geçiyorum.

Kolay Meyveli Dondurma Tarifi

 

Malzemeler;

Dilediğiniz bir meyve

Yoğurt (süzme olursa daha iyi olur)

Toz şeker veya bal veya meyveniz yeterince tatlıysa hiçbirini eklemenize gerek yok.

Dondurma kalıbı

 

Ben bu tarifi geçen yaz ilk defa yapmıştım. Bu fotoğraflar da o zamandan kalma. Yayladan ellerimle topladığım böğürtlenlerle yapmıştım. Şeker miktarı az olan bir meyve olduğu için toz şeker de kullanmayı tercih ettim. Meyveleri yıkadıktan sonra süzüp üzerine arzu edilen miktarda toz şekeri döküp biraz bekletiyoruz. Böylece şeker meyvenin suyunu ve aromasını ortaya çıkaracak. Meyve daha güzel renk verecek.

Kolay Meyveli Dondurma Tarifi

Meyve seçerken de aroma açısından zengin bir meyve seçmek daha iyi olacaktır. Mesela şeftali çilek kadar yoğun aroma içermez. Aynı miktar yaparken daha fazla meyve kullanmanız gerekir bu da dondurmanın kıvamını olumsuz etkiler. Ayrıca bana göre renkli olması da daha güzel. Çocukların da daha çok hoşuna gider.

Kolay Meyveli Dondurma Tarifi

Meyve sulandıktan sonra yoğurdumuzu iyice çırpıp blenderdan geçirdiğimiz meyve ve şeker karışımını ekleyip iyice homojen hale getiriyoruz. Bu aşamada karışımı tadıp daha fazla şeker gerekip gerekmediğine karar verebilirsiniz.

Sonra ıslattığımız dondurma kaplarına eşit şekilde doldurup çubuklarını takarak 4-6 saat dondurucuya koyuyoruz. Afiyet olsun.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>