Kolay Katlı Çilekli Pasta

4 katlı çilekli pasta 4 katlı çilekli pasta-2 4 katlı çilekli pasta-3 4 katlı çilekli pasta-4

Yakın arkadaşlarımdan birinin doğum günü için yapmış olduğum pastanın tarifini sizlerle paylaşacağım. Ani bir kararla pastayı ben yaptığım için zaman kısıtlıydı ve hazır malzemeler kullanmak zorunda kaldım. Bu nedenle belki de size verebileceğim en basit pasta tarifi bu olacaktır.

Malzemeler;

İki paket hazır pasta tabanı (4 kat olarak kullandım)

Ananas suyu

4 poşet sade krem şanti (Koyu kıvamda çırpılacak)

Süt(Her poşet krem şanti için 1 çay bardağı)

Konserve ananas dilimleri

Hindistan cevizi

Çilek

Tart jölesi

Uzun rulokatlar

Bağlamak için kalın bir kurdele

Yapılışı;

Krem şantinin en önce çırpılıp buzdolabına kaldırılması kıvam alması ve güzel sıvanması açısından önemlidir. Bu pastada tüm dış yüzeyi kaplayacağımız için önemsiz gibi görünse de erimemesi ve örtücü olması açısından önemli. Hem de pastanın katları oluşturulurken bir süre dışarıda kalacağı için hemen erimemesi açısından da önemli.

Krem şantiyi çırparken koyu kıvam elde etmek için her poşete 1 çay bardağı süt kullanıyorum. Bazen daha katı bir kıvam için az miktarda nişasta ve pudra şekeri eklediğim de oluyor. Çikolatalı şantide de kakao kıvamı artırıyor. Çikolatalı şanti bile olsa kakao eklemek hem lezzeti hem de kıvamdaki yoğunluğu artırıyor yani. Bu tarifte 4 poşet krem şanti için 3 çay bardağı süt + 1 çay bardağı ananas suyu kullandım.

Daha sonra çilekleri temizleyip yıkayıp kurutuyoruz. Pasta katı fazla olduğu için her kata meyve dizmek pastanın çökmesine neden olacaktır. Bu yüzden alt katlara ağır ve sulu meyveler dizilecek. En üste dizmek için eşit boylu ve güzel görünümlü çilekleri ayırıyoruz.

İlk kat kekimizi tabağa alıp her kata 50ml olacak şekilde toplamda 1 su bardağı ananas suyu ile ıslatıyoruz. Bir miktar şanti yayıp üzerine konserve anans dilimlerini diziyoruz. Ananasın konserve olması önemli çünkü taze ananaslar kısa sürede ekşiyip hoş olmayan bir tat bırakıyorlar. Sonra üzerine yine az miktarda şanti yayıp diğer kata geçiyoruz. İkinci kata ince dilimlenmiş çilekleri kullanıyoruz. Üçüncü kata ise krem şanti üzerine bol miktarda Hindistan cevizi serptim.

Tüm katlar bitince çok kalın olmamak üzere etrafını şantiyle sıvıyoruz. Pastamız 4 kat kekten oluştuğu için oldukça yüksek olacak. Uzun boylu rulokatlar tam pasta boyunda oluyor. Üste tüm veya dilimlenmiş çilekleri dizdikten sonra rulokatları diziyoruz. Son olarak da tarifine göre uygun ölçüde ananas suyu ile hazırlanmış tart jölesini pişirerek ilk sıcaklığı gittikten sonra fazla da soğuyup katılaşmasına fırsat vermeden çileklerin üzerine döküyoruz. Bu aşamayı en son yapmamızın nedeni sızacak jöleyi rulokatların tutacak olması. Eğer rulokat dizmeden sos dökülürse yanlardan akacak ve krem şantiyi eriterek sonra yapıştırmayı zorlaştıracak. Son olarak kurdeleyi güzelce bağlayıp düzgün bir fiyonk yapıyoruz. Bu kolay pastayı birkaç saat içerisinde hazırlayabilirsiniz. Fırın olmayan bir yerde de güzel bir pasta hazırlamak bu kadar kolay. Afiyet olsun.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>