Kolay İrmik Helvası Tarifi

Kolay İrmik Helvası Tarifi

Kolay İrmik Helvası TarifiKolay İrmik Helvası TarifiKolay İrmik Helvası TarifiKolay İrmik Helvası TarifiKolay İrmik Helvası TarifiKolay İrmik Helvası TarifiKolay İrmik Helvası Tarifi

 

 

Ramazan başladığından beri genelde geleneksel türk tatlılarından tarifler vermeye gayret ediyorum. İrmik helvası da çok sevilen tatlılarımızdandır ancak yapılışı ve sunumu bakımından hem avantajlı hem dezavantajlıdır. Helva soğuyunca veya bekleyince yumuşar gevrekliğini kaybeder ve tadını kaybeder. Sıcak, ılık veya soğuyunca ama tazeliğini kaybetmeyeceği kadar soğukken yenmelidir. Diğer taraftan sabırla kısık ateşte ve iyice kavrulmamış bir helva hiçbir surette güzel olmaz. Bu yüzden de hem yorucu hem de zaman alıcıdır. Verdiğim ölçüdeki kadar irmik en azından 40-45 dakikalık bir devamlı kavurma süreci gerektirmektedir. Yani misafire sunmak için yemek sonrasında kavurmaya başlamak gerekir. Yemek sonrasında helva kavurmaya vakit ayırmak ve misafiri yalnız bırakmak da zordur. Önceki saatlerde hazırlanmış bir tatlıyı servis etmesi çok daha işlevsel olacaktır. Diğer taraftan da kısıtlı bir zamanda misafire hazırlık yapılıyorsa tatlıların olması için genelde bir bekleme süresi vardır. Dinlenmesi kıvam alması soğuması açısından baya önceden yapmak gerekir. Ani misafirler söz konusu olduğunda hem her zaman evde bulunan malzemelerden olması hem de anında servis edilebilmesi açısından hayat kurtarıcıdır. İrmik helvası en çok da balık üzerine güzel olmaktadır. Şimdi tarife geçiyorum.

 

 

 

Kolay İrmik Helvası Tarifi

Malzemeler;

1paket irmik

250 g margarin

İrmik kadar şeker

irmik kadar su

Arzuya göre çam fıstığı, fındık, fıstık veya ceviz

 

Yapılışı;

İrmik poşetini büyük bir kaseye veya ölçü olarak kullandığınız bir bardağa dökün. 1 paket irmik çoğunlukla yarım kiloluk pakettedir. Ne kadar irmik çıktığını aklınızda tutun. Bir yandan su ısıtıcısına su koyun kaynayadursun. Büyük bir kaba irmik ölçtüğünüz ölçü kabıyla ölçerek aynı miktarda şekeri ölçerek koyun. Bu da bir kenarda beklesin. İrmik kavururken tencere veya tavada yapabilirsiniz ancak şerbeti sonradan ekleneceğinden derin bir tencerede yapmak tavadan daha akıllıca olacaktır. Yine bir ip ucu olarak çelik tencere kullanmanız daha iyi olacaktır. Nitekim evlendikten sonra yaptığım ilk irmik helvasında gayet kaliteli ve pahalı olan teflon tenceremin kaplaması çok ciddi zarar görmüştü. İrmikler kavrulmanın son aşamalarında zımpara gibi bir sertliğe ulaşıyor ve tencere yüzeyine zarar veriyor.

 

Kullanacağınız tencereye yağı alın. Ben 250gr margarinden biraz eksiltip o kısmı tereyağı ile tamamlıyorum. Bir de genelde tatlı ve pastada tereyağı kullanmayacaksam tereyağ lezzetinde olan margarinleri kullanıyorum. Lezzet ve koku açısından çok daha güzel oluyor. Yağ eridikten sonra çam fıstığı kullanacaksanız çam fıstığını kavurmakla başlayın. Fıstıklar kızarınca irmikleri ekleyip kavurmaya başlayın. Ocak kısık olsun ve sık sık karıştırın. Tencerenin başından ayrılmayın. Yüksek ateşte yaparsanız irmik kısa sürede kavrulur ancak şerbeti eklendikten sonra hamur haline gelir ve kesinlikle gevrek kalmaz. Dediğim gibi 40-45 dakika kadar kavurduktan sonra irmikler iyice kavrulacaktır. Rengi kahverengiye döndüğünde olmuş demektir. Kimisi şerbet kaynatıp tatlı üzerine döküyor. Buna hiç gerek yok. Zaten uzun süre kavrulmakta olan irmikler o kadar yüksek bir sıcaklığa sahip ki kaynar suda erimiş şekeri eklediğinizde birkaç dakika içinde şerbet kıvamına getiriyor. Yine her malzemeyi ölçtüğünüz aynı ölçü kabıyla ne kaç ölçü irmik ve şeker koyduysanız aynı ölçüde kaynar suyu şekerin üzerine döküp şeker eriyene kadar karıştırın. Kavrulmuş irmiklerin üzerine şekerli suyu ekleyip biraz karıştırın. Karışım homojen olunca tencerenin kapağını kapatın. Birkaç dakika sonra suyu çekecektir. Suyunu çektiğinde helvanız hazırdır. Kimileri de su yerine veya suyla birlikte süt de ekliyorlar ancak süt helvanın gevrekliğini kaybetmesine neden oluyor. Ben o yüzden sevmiyorum. Yumuşak da sevenler suyu daha az koyup şeker eridikten sonra süt de ekleyebilir. Yine fındık fıstıkla ve tarçınla süsleyebilir, tatlandırabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>