Hindistan Cevizli Cupcake

Hindistan Cevizli Cupcake Hindistan Cevizli Cupcake

 

Cupcakeler hem görüntü açısından hem de ufak porsiyonlu olmaları açısından çok güzel oluyorlar. Bir de dilediğiniz lezzetlere göre değiştirip çok fazla değişiklik imkanı sunuyor. Bu açıdan çok seviyorum. Tek bir kek hamuru yapıp ev ahalisinin beğenilerine göre birkaç çeşidi kolayca hazırlayabilirsiniz. Bugün size lezzetine kefil olduğum çok güzel bir cupcake tarifi vereceğim. Bu tarifi uzun zaman önce yabancı bir blogdan görüp denemiştim şimdi hangisi olduğunu hatırlamıyorum ne yazık ki. Cupcake biraz tecrübe istiyor sadece. Kabarma miktarını ayarlamak için ne kadar doldurmanız gerektiği veya nasıl bir kalıp kullanmanız gerektiği gibi. Eğer tecrübeniz yoksa bu tarifle kolaylıkla başlayabilirsiniz. Ancak ölçüler cup ölçüsü ile o yüzden mutfak tartınız varsa gram olarak karşılıklarıyla da tarifi uygulayabilirsiniz. Hatta ben bunu ilk denediğimde ne tartım ne de cup ölçüm vardı ve hiç değiştirmeden biraz çok az büyük bir bardak ile ölçerek yapmıştım yine de çok güzel olmuştu. Şimdi tarife geçiyorum.

Hindistan Cevizli Cupcake

Malzemler;

4 jumbo yumurta

3 cup un

1 cup Hindistan cevizi

2 paket kabartma tozu

1 çay kaşığı tuz

1 + bir bölü üç cup şeker

250 gr tuzsuz tereyağı

1+ bir bölü üç cup süt

 

İlk olarak yumurtaların aklarıyla sarılarını ayırıyoruz. Sarıları şekerle iyice çırpıp sonra ıslak malzemeleri ekliyoruz. Kuru malzemeleri iyice birbirine karıştırıp karışımın üzerine eliyoruz. Tereyağ yerine bir su bardağından biraz eksik sıvı yağ da kullanabilirsiniz ama tabii ki tereyağ lezzeti keke verdiği koku bambaşka oluyor. Yine de belki yiyemeyen rahatsız olanlar varsa sıvı yağ kullanılabilir. En son kar haline getirdiğimiz yumurta beyazlarını ekleyerek spatulayla alttan üste doğru karıştırıyoruz. Cupcake kalıplarına 2’şer yemek kaşığı doldurup 170 derecede 20-25 dk pişiriyoruz. Kapsülleriniz çok ince kağıttansa birkaç kağıt iç içe geçirebilir veya cupcake tepsisi içerisine yerleştirebilirsiniz. Böylece kekleriniz yana doğru yayılmaz. Yine eğer kapsülleriniz normale göre büyük veya küçükse ona göre bir miktarda doldurmanız lazım.

Hindistan Cevizli Cupcake Hindistan Cevizli Cupcake Hindistan Cevizli Cupcake Hindistan Cevizli Cupcake Hindistan Cevizli Cupcake

 

Hindistan Cevizli Cupcake ios 1994

Kreması için;

200 gr labne

50gr tereyağı

Kaymak tadında şanti

Süt

4 yemek kaşığı pudra şekeri

Vanilya

 

Kaymak tadında şantinin kıvamı normale göre çok daha serttir. Kısa sürede güzel görünümlü cupcake yapmak için kolaylıkla kullanabilirsiniz. Ama tabii ki aslolan bu kremaların bir gece buzdolabında bekletilip kullanılmasıdır. Böylece çok daha mükemmel bir sonuç elde edersiniz.

Şantiyi tarife göre çırpın. Üzerine diğer malzemeleri de ekleyerek çırpmaya devam edin. İsterseniz gıda boyası ile renklendirebilirsiniz. İyice soğuduktan sonra soğutulmuş keklerin üzerine dilediğiniz duyu kullanarak sıkabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>