Eklerli Pasta Tarifi

 

 

 

 

 

Eklerli Pasta Tarifi

Tatlı ve pasta türevlerini çok sevsem de konu yaşpasta olunca evde yapılanları (genellikle de kendi yaptıklarımı) çok daha fazla beğeniyorum. Adına butik pastane diyen çoğu yerde bile hazır karışımlarla yapılmış, lezzetten uzak, yoğun şekerli ve bayıcı pastalarla karşılaşıyorum. Gerçek çikolata değil çikolata aromalı kovayla satılan hazır soslar kullanıyorlar. Bu nedenle bir doğum günü veya etkinlik olunca pasta yapmam kaçınılmaz oluyor. Kullanacağım tarifleri ve malzemeleri ne kadar vaktim olduğunu göz önünde bulundurarak seçiyorum. Sonradan hatırladıysam, evde değilsem alet edevat eksikliğinden veya müsait olmadığım bir günse ister istemez hazır pasta tabanı kullanıyorum. Kek tabii ki çok önemli ama herkesin vakti veya el becerisi kek hazırlamaya uygun olmayabilir. Emin olun güzel bir krema ve kaliteli malzemeler kullandıktan sonra hazır kekle yaptığınız pasta da gayet muhteşem olacaktır. Şimdi sizlere birkaç gün önce eşimin kuzenini Doğa’nın 16. Yaş günü için yaptığım pastayı paylaşacağım.

IMG_4017Eklerli Pasta TarifiEklerli Pasta Tarifi

Malzemeler

2 paket kakaolu pasta tabanı

2 poşet (1 kutu) kakaolu krem şanti

360gr bitter çikolata

200ml sıvı krema

2 çay bardağı süt (krem şanti için)

1 su bardağı süt (keki ıslatmak için)

4 adet muz

1paket kedi dili bisküvi

Hindistan cevizi

Çikolata cipsi

 

 

Eklerli Pasta TarifiEklerli Pasta TarifiEklerli Pasta Tarifi

 

 

Yapılışı;

Öncelikle iki poşet krem şantiyi 2 çay bardağı soğuk süt ile çırpıp buzdolabına kaldırın. Çay makinanıza su doldurun kaynamaya bırakın.

200gr bitter çikolatayı minik parçalar halinde doğrayın. Isıya dayanıklı ve çay makinenizin üzerine uyacak büyüklükte bir kaseye çikolataları koyun. 200 ml kremayı ocakta yakmadan kaynamadan sadece ısıtın. Kaynamadan ocaktan alın. Çikolataların üzerine dökün. Önce kremanın ısısıyla çikolataların erimesine izin verin ve sürekli karıştırın. Daha sonra çay makinasının üzerine alarak erimeyenlerin de buharla erimesini sağlayın. Hepsi eriyince buhardan alın ve oda sıcaklığına gelene kadar bir kenara koyun.

Çikolatanın 160gr lık kısmını da çay makinasının üzerinde karıştırarak eritin. Eridikten sonra kedi dili bisküvinin boyundan daha geniş bir tabağa dökün. Oda sıcaklığına gelince kedi dilinin üst bölümünü erimiş çikolataya batırın ve yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye dizin. Hepsi bitince buzdolabına kaldırın.

Bu arada hazırladığınız ganaj(krema ve çikolata karışımı) da oda sıcaklığına gelmiş olacaktır. 20 dakika kadar da buzdolabına kaldırın. Soğuduğunda ganajı dolaptaki krem şantiye ekleyip yeniden çırpın.

Kekleri açın. Ben bu pastada 3 kat kek kullandım. Kalabalık durumuna göre 4 katı da kullanabilirsiniz. Arasına meyve konulduğunda 3 kat kekten yapılmış bir pasta ideal boyutta olacaktır.

Evde yapılan pastaların amatör görünmesinin en büyük nedeni iki kat kekle yapıldığı için yüksek boyda olmamasıdır. Günümüzde butik ve doğal görünümlü mükemmel kaplanmamış hatta naked cake denen üzeri veya yanları sıvanmamış pastalar da çok popüler. Dediğim gibi kaliteli malzemeler kullanıp ufak detaylara dikkat ettikten sonra hepiniz çok lezzetli pastalar hazırlayabilirsiniz.

 

 

Eklerli Pasta Tarifi

Bir sonraki aşama kekin birleştirilmesi. Kullanacağınız pasta tabağınıza kekin ilk katını alın ve sütün üçte biri ile ıslatın.Islatırken silikon bir fırça kullanın. Böylece her yeri eşit şekilde ıslanacaktır. Tabak olarak ayaklı bir tabak seçerseniz üst sıvamasını yapmanız daha kolay olacaktır. Ancak pastayı dolapta dinlendirmeniz gerektiğini unutmayın. İçindeki süt mamülleri ve meyve nedeniyle pastanız dışarıda bırakıldığında çabucak bozulabilir. Ayrıca bol çikolatası yüzünden dış yüzeyinde de erime olur. O nedenle dolabınıza sığacak bir tabak seçin. Eğer ayaklı tabak sığmaz diyorsanız düz bir tabağa yapın. Ayaklı tabakla düz tabak arasına bir mutfak havlusu koyarak yine kolayca sıvama işlemini yapabilirsiniz.

Her katta kullanacağınız meyvenin altına ve üzerine bir miktar kremadan sürün. Yanlara da eşit miktarda sürdüğünüzden emin olun. Yoksa pastanın az krema veya malzeme konmuş kısımları çöker ve eğri bir görünüm oluşturur. Ayrıca her yeni katı eklerken aynı hizada dizmeye özen gösterin. Çok fazla krema doldurmayın. Üzerine de kullanacağınızı unutmayın. Her kat için kalan sütle ıslatın ve sonra inşa ettiğiniz pastanın üzerine ekleyin. Ben ağırlık yapacak meyveleri en alt kata koymayı tercih ederim. O yüzden en alt kata 4 muzu uzunlamasına 3e bölerek yerleştirdim. Sonraki kata da damla çikolata kullanacaktım ancak almayı unutmuşum. O yüzden ikinci katı boş bıraktım. Tüm katlar bitince gerekli miktarda kremayla üzerini sıvadım. Ekler pasta gibi hazırladığım çikolatalı kedi dillerini pastanın etrafına dizdim. Bir paket tamı tamına yetti. Bu tür malzemeler kullanacağınız zaman kırık çıkabileceğini düşünerek yeniden markete gitmemek için mutlaka yedekli alın.

Ben çilek bulsaydım pasta üzerine çilek dizecektim ancak bulamadığım için çikolata cipsi dizip boşluklara da Hindistan cevizi serptim. Pastayı 3-4 saat dinlendirirseniz meyve aroması tüm keke ve kremaya yayılacaktır. Afiyet olsun.

 

Eklerli Pasta Tarifi

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>